Świat Plotkary (serial)

Vanessa i Nate'a "na tropie" pierogów

Vanessa razem z Natem zaplanowali na wakacje podróż "szlakiem pierogów". Mimo nieporozumień i zmiany stosunków, z partnerskich na przyjacielskie, udało im się wyruszyć w tą wspólną podróż.

Jakie kraje zwiedzą, co zobaczą?

Zapraszam do wspólnej "wędrówki" pierogowym szlakiem:

 

Rozmowa Vanessy z Danem

-Budapeszt, Bukareszt, Dubrownik...

-Nie ma to jak lato w bloku wschodnim.

-Wystarczy bilet na pociąg

-i plecak pełen nieudanej socjalistycznej polityki.

-I Nate, Opera Narodowa w Wiedniu jednego dnia.

-Pierogi w Polsce następnego.

-Bez map, bez rezerwacji.Totalna swoboda.

-Nate też jest bardzo podekscytowany.

Rozmowa Vanessy z Natem

-Powinieneś się z nimi spotkać.

-Ale jemy pierogi.

-Zjemy prawdziwe, tego lata.

-W Warszawie, Moskwie, Budapeszcie.

-Letnia wycieczka szlakiem pierogów 2009.

-Nie mogę się doczekać.


Pierogi to potrawa występująca w Polsce, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Chinach i Japonii oraz we Włoszech. Z racji, że Nate i Vanessa postanowili podróżować po Europie Wschodniej, możemy wyeliminować trzy ostatnie kraje z listy potencjalnych "przystanków" bohaterów "Plotkary". Ponad to z wypowiedzi Vanessy wynika, że na trasie wyprawy znajdują się Węgry, Rumunia i Chorwacja.

 

mapawfz.jpg

 

 

Polska - Warszawa
Herb
warszawapalackultury2.jpg

Panorama miasta

 

Warszawa jest stolicą i największym miastem Polski, położonym w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad rzeką Wisłą.

 

Rosja - Moskwa

Herb
moskwag.jpg

Moskwa

 

Moskwa to stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 10,4 mln mieszkańców. Miasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W rankingu miast światowych pod względem kosztów życia Moskwa zajęła w 2006 pierwsze miejsce jako najdroższe miasto świata. W rankingu miast światowych miesięcznika "Forbes" Moskwa zajęła w 2008 pierwsze miejsce pod względem liczby zamieszkujących ją miliarderów. Średnie zarobki są tu cztery razy wyższe niż na reszcie terytorium Federacji Rosyjskiej.

 

Białoruś - Miński

Herb
minsko.jpg
http://aci.byelarus.com/alb2/pictures/04-10/PA101593.JPG
http://m.onet.pl/_m/7400cf02923425e2b3adaefb3e3d8a8f,14,1.jpg
http://igor.elagata.com/wp-content/uploads/2009/03/minsk-main-square-igor-blog-money-talks-01.jpg

Mińsk (Mińsk Litewski) stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy kraju.

 

Ukraina - Kijów

Herb

kijw.jpg

http://www.solidarnosc.umk.pl/archiwum/kijow/DSCF0165.JPG

http://www.kresywschodnie.republika.pl/kijow/big/DSC02598.jpg

http://www.kowik2.republika.pl/foty/kijow/DSC_4371.jpg

Kijów to stolica i zarazem największe miasto Ukrainy. Kijów położony jest nad rzeką Dniepr.

 

Węgry - Budapeszt

Herb

budapeszt.jpg

 

http://przewodnik.onet.pl/_i/reportaz/onet/budapeszt.jpg
http://mapy.pomocnik.com/img/photos/BudapestKeletiStation.jpg
http://przewodnik.onet.pl/_i/reportaz/onet/budapeszt7.jpg

 

Budapeszt to miasto na Węgrzech położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Stolica Republiki Węgierskiej. Do XIX wieku trzy osobne miasta: Buda i Óbuda na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt – na lewym.

 

Rumunia - Bukareszt

Herb

800pxdubrovnikvistadese.jpg

 

http://www.ois.pl/zdjecia/wycieczki/o/bukareszt1.jpg
http://globtroter.pl/globbaza/photo/RUM_36440.jpg
http://www.ois.pl/zdjecia/wycieczki/o/bukareszt.jpg
Bukareszt to stolica oraz centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Dymbowicą.

 

Chorwacja - Dubrownik

Herb
800pxbukaresttriumpf.jpg

http://www.odyssei.com/gallery/13714_dubrownik066.jpg

http://www.odyssei.com/gallery/_Dubrownik2.JPG

http://globtroter.pl/globbaza/photo/CHO_16869.jpg

Dubrownik to miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Noszący miano perły Adriatyku.

Jak podoba się Wam wakacyjna trasa Nata i Vanessy?

 

Na koniec przepis na pierogi ruskie ;):

Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, dokładnie rozgnieść wraz z twarogiem specjalną praską do ziemniaków (najlepiej robić to, jak ziemniaki będa jeszcze lekko ciepłe, powstanie wtedy gładka masa i łatwiej będzie można formować farsz na placuszkach). Cebulę drobno pokroić i zrumienić na patelni. Wymieszać z twarogiem z ziemniakami. Przyprawić solą, pieprzem i papryką, farsz nie powinien być mdły.

Ciasto:
Do misky wsypać mąkę, sól, wbić żółtko, dodać masło i rozetrzeć składniki. Jedną ręką wlewać powoli ciepłą wodę, a drugą mieszać ciasto, żeby składniki dokładnie się połączyły. Zagnieść gładkie ciasto i rozwałkować dość cienko na blacie oprószonym mąką. Szklanką wykrawać krążki, nakładać farsz, dokładnie sklejać i wrzucać partiami na gotującą się, osoloną wodę.

Podawać polane masłem ze zrumienioną na brązowo cebulą, smaczbe są też ze skwarkami z chudego boczku lub podwędzanej wędliny. Na drugi dzień można je odgrzać w piekarniku w naczyniu żarodopornym.

 

źródła:

informacje o miastach : www.wikipedia.pl

przepis: www.wielkiezarcie.com

Tam się to dzieje

Spis treści:
  • Nowy Jork
  • Manhattan
  • Brooklyn
  • Williamsburg
  • Upper East Side
  • Central Park
  • Piąta Aleja
  • Upper Madison Avenue
  • The New York Palace HotelThe Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

 

Nowy Jork

Nowy Jork– miasto w stanie Nowy Jork, największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. "Miasto, które nigdy nie śpi", zwane także "Wielkim Jabłkiem" ("Big Apple"). Leży na wschodnim (atlantyckim) wybrzeżu USA, przy ujściu rzek Hudson i East River do Zatoki Nowojorskiej. Uważany za światowe centrum m.in. reklamowe i medialne (do niedawna także finansowe). W Nowym Jorku mieści się główna siedziba ONZ.
Nowy Jork zaliczany jest do najgęściej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Liczba mieszkańców miasta przekracza 8 milionów (dane ze spisu w 2000 roku), powierzchnia wynosi 1214 kilometrów kwadratowych, co daje gęstość zaludnienia ok. 10 tys. osób na km kwadratowy.

Historia:
Nowy Jork założony został w 1614 przez Holendrów na wyspie Manhattan jako faktoria handlowa, w 1625 założono osiedle Nieuw Amsterdam (Nowy Amsterdam), główny port kolonii Nowe Niderlandy. Prawa miejskie Nowy Amsterdam zyskał w 1653. W 1664 wraz z kolonią został zdobyty przez Anglików i przemianowany na Nowy Jork. W roku 1673 Holendrzy odzyskali miasto, ale na mocy pokoju w Westminster 19 lutego 1674 oddali miasto Anglikom w zamian za uznanie holenderskich praw do Surinamu. W XVIII wieku podczas wojny o niepodległość USA (1775–83) brytyjskie wojska prowadziły okupacje miasta. W latach 1785–90 był siedzibą władz USA. W 1929 krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował wielki światowy kryzys gospodarczy. 11 września 2001 przeprowadzono zamach terrorystyczny na World Trade Center, wskutek którego zginęło ok. 3000 ludzi, w tym 343 strażaków FDNY (Fire Department New York City lub Fire Department New York) i zniszczony został cały kompleks WTC.

źródło: wikipedia.pl

Nowy Jork 010

 

http://www.amerpoltours.com/gallery/zwiedzanie_znanych_miejsc/Nowy_Jork_2007/slides/Biuro_Podrozy_-_galeria_zdjec_z_wycieczki_-_Nowy_Jork_2007_(USA_i_KANADA)_024.JPG

 

 

Manhattan

Manhattan to jedna z pięciu dzielnic (Boroughs) Nowego Jorku oraz zarazem stanowy powiat (county) o nazwie New York.
Znajdują się w niej zarówno liczne atrakcje turystyczne, jak i centrum finansowe (Wall Street). Manhattan jest najdroższą dzielnicą Nowego Jorku zamieszkaną przez ponad 1.6 mln (2006) ludzi. Wśród nich bogaci biznesmeni, bankierzy, maklerzy giełdowi (na UES), jak i część nowojorskiej bohemy artystycznej (Soho, Tribeca). W szczytowym okresie napływu emigrantów (1910) wyspę zamieszkiwało 2.8 mln osób. Miasto sprawia wrażenie bardzo zatłoczonego, ze względu na codzienny napływ milionów ludzi dojeżdżających do pracy z innych dzielnic oraz z obszarów podmiejskich jak i kilkusettysięczną rzeszę turystów skupiającą się w newralgicznych punktach miasta. Manhattan umownie dzieli się na 3 części: Downtown, Midtown i Uptown, z Piątą Aleją będącą granicą między częścią wschodnią (East Side) a zachodnią (West Side). Uptown w potocznym znaczeniu nie obejmuje bezpośrednio na północ położonego Harlemu oraz jeszcze wyżej usytuowanych Washington Heights. Nazwy Manhattan (pochodzenia indiańskiego) używa się niekiedy wymiennie z New York lub New York City (ale tym w granicach Manhattanu).
W dniu 11 września 2001 roku Manhattan był miejscem ataku terrorystycznego na World Trade Center.

źródło: wikipedia.pl

 

Midtown Manhattan, from Weehawkin,NJ
http://www.widelec.org/stuff/manhattan/manhattan_mini.jpg

 

 

 

Brooklyn

Brooklyn - najludniejsza z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Zamieszkuje ją około 2,5 mln mieszkańców. Wcześniej Brooklyn był oddzielnym miastem (do 1898 r.), rozwinął się z małej osady położonej nad East River, którą założyli Holendrzy, nazywając ją "Breuckelen" (od miasta w Holandii o nazwie Breukelen).
Hrabstwo Kings, pokrywające się granicami z Brooklynem, jest hrabstwem z największą liczbą mieszkańców w USA. Hrabstwo zostało tak nazwane na cześć króla angielskiego Karola II. Brooklyn bywa nazywany miastem drzew albo też miastem domów. Bierze się to z tego, że dzielnica ta jest po prostu jedną wielką "sypialnią" dla mieszkańców, którzy pracują na Manhattanie a na Brooklynie mieszkają. Natomiast "miasto drzew" wzięło się z dużej liczby parków znajdującej się w tej dzielnicy.

źródło: wikipedia.pl

View of Downtown Brooklyn from the Staten Island Ferry.

Location of Brooklyn shown in yellow.
Williamsburg

Williamsburg - dzielnica w północnej części Brooklynu, w Nowym Jorku. Graniczy z dzielnicami: Greenpoint, Bedford-Stuyvesant oraz Bushwick. Williamsburg jest zamieszkiwana przez wiele grup etnicznych, aktywnie działającą kolonię artystów oraz coraz częściej przez pracowników pracujących na Manhattanie.

źródło: wikipedia.pl

Upper East Side

Upper East Side jest dzielnicą, w której chciałby mieszkać każdy nowojorczyk, jeśli tylko byłoby go na to stać i jeśli oczywiście udałoby mu się znaleźć tu jakieś wolne lokum. Niektórzy mieszkańcy żyją tu od dziesięcioleci i nie mają zamiaru rezygnować z apartamentów, które stanowią wspaniałą lokatę kapitału. Jak można się spodziewać, okolica jest bardzo zadbana, ulice czyste, a wokół znajduje się wiele eleganckich kameralnych restauracji, małych galerii sztuki oraz najlepszych sklepów. Dzielnica rozciąga się od Wschodniej Pięćdziesiątej Dziewiątej Ulicy aż do Dziewięćdziesiątej Piątej Ulicy, gdzie zaczyna się Hiszpański Harlcm. Tory kolejowe biegnące od Grand Central Station przy Czterdziestej Drugiej Ulicy są dyskretnie ukryte pod pasem zieleni dzielącym Park Avenuc, aż do Dziewięćdziesiątej Czwartej Ulicy, gdzie „wychodzą" na powierzchnię. Upper East Side od strony wschodniej graniczy z East River, od strony zachodniej zaś z zielenią Central Parku, który wcina się potężnym pasem między drapacze chmur. Jest to najpiękniejsza, otwarta przestrzeń w Nowym Jorku. Park graniczy z jedną z najelegantszych arterii miasta - Upper Fifth Avenue (Górną Piątą Aleją), przy której wznosi się kilka imponujących budynków mieszkalnych. Ich okazałych wejść strzegą umundurowani portierzy. Północna część dzielnicy ma „europejski" charakter, mieszka tu wielu Niemców i przedstawicieli innych krajów środkowoeuropejskich, natomiast Koreańczycy i Wietnamczycy prowadzą tu liczne sklepy.

źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl

 

http://z.hubpages.com/u/232061_f520.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Upper_East_Side_NYC.jpg/800px-Upper_East_Side_NYC.jpg

 

Central Park

W 1853 r. zarząd miasta nabył rozległe tereny w celu utworzenia w mieście parku publicznego. W ogłoszonym konkursie na projekt założenia parkowego zwyciężyli Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux. Prawie 344 ha nieużytków zamieniono w cudowny krajobraz urozmaicony kilkoma jeziorami i sadzawkami. Jezioro zaporowe na północy służy jako źródło wody dla miasta. Warto zarezerwować sobie wiele czasu na zwiedzenie Central Parku. Nie brak w nim typowych „ozdób" w postaci rzeźb i fontann, jak fontanna Bethesda, przy której położony jest malowniczy taras, czy zamek Belvedere; nie brak w nim też rozległych terenów zielonych obejmujących las Ramble oraz łąki Great Lawn i Sheep Meadow. Na północnym krańcu znajduje się Conservatory Garden. Należy też zajrzeć do odnowionego ogrodu zoologicznego przy Sześćdziesiątej Czwartej Ulicy. Po ponownym otwarciu wstęp do niego nie jest już bezpłatny. W Central Parku można zażywać ruchu na różne sposoby - od spacerów i joggingu do konnych lub rowerowych przejażdżek. Latem w Delacorte Theater wystawiane są sztuki Szekspira; można też grać w tenisa na kortach w pobliżu zbiornika wodnego. Park otwarty jest cały rok. Lepiej jednak unikać odludnych miejsc, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku Upper Fifth Avenue

źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl

 

http://www.timkang.com/images/Central%20Park%20-%20The%20Mall%201577%20x%201200.jpg

 

 

http://static.howstuffworks.com/gif/family-vacations-central-park.jpg
http://www.visitingdc.com/images/central-park-picture.jpg

 

Piąta Aleja

Piąta Aleja (Fifth Avenue) to synonim wytwornego Nowego Jorku. Zacieniona drzewami, obrzeżona trotuarami biegnącymi wzdłuż niskiego parkanu Central Parku stanowi wspaniałe miejsce na przechadzkę lub spacer z rasowym pieskiem. Zachodnia strona alei jest elegantsza. Stoją tu nadal wspaniałe domy, wzniesione ponad 100 lat temu. Okolica ta jest tak ekskluzywna i elitarna, że wręcz można się spodziewać dodatkowej opłaty za powietrze.

źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl

File:Fifth Avenue.jpg

Apple Store, Fifth Avenue

http://www.newscenter.philips.com/shared/assets/2007_pressreleases/20071221_TimesSquare/saks_FifthAvenue_NewYork-1.jpg

 

Upper Madison Avenue

Madison Avenue jest węższa i ma bardziej handlowy charakter, jest więc rajem dla osób, które lubią oglądać wystawy sklepowe. Specjalistyczne magazyny i butiki, często bardzo drogie, sprzedają przeróżne artykuły. Można też odwiedzić duże domy aukcyjne. Wstęp do większości z nich jest bezpłatny, czasami wymagane jest kupno biletu uprawniającego do obejrzenia przedmiotów zgłoszonych do licytacji. Mieszczą się tu również tańsze sklepy. Najkorzystniej jest robić zakupy przy równoległych Lexington, Drugiej i Trzeciej Alei. Wbrew swej nazwie, Park Avenue to nieciekawy bulwar z dużymi, ponurymi blokami mieszkalnymi.

źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl

 

http://curbed.com/uploads/2008_10_980mad2.jpg
http://www.thecityreview.com/lenoxh.jpg

 

The New York Palace Hotel

W serialu „Plotkara” hotel należący do rodziny Bassów i miejsce zamieszkania van der Woodsonów.
Informacja o Budynku
• Rok budowy: 1882
• Rok renowacji: 2005
• Ilość Pięter – Budynek Główny: 55
• Ilość Pokoi (Razem): 896
Typ Hotelu
• Hotel Miejski
Wyposażenie
• Klimatyzacja
• Lobby
• 24-godzinna recepcja
• 24-godzinny meldunek
• Sejf Hotelowy: 1
• Wymiana Walut: 1
• Szatnia: 1
• Windy: 1
• Kiosk: 1
• Bar(y): 1
• Restauracja/e: 2
• Restauracja/e z klimatyzacją: 1
• Restauracja/e z częścią dla niepalących: 1
• Sala Konferencyjna: 1
• Obsługa Hotelowa
• Usługi Pralnicze
• Parking
Wyposażenie Pokoju
• Łazienka
• Prysznic
• Wanna
• Suszarka do Włosów
• Bezpośrednia Linia Telefoniczna
• Telewizja Satelitarna/Kablowa
• Radio
• Dostęp do Internetu
• Minibar
• Łoże Królewskie
• Dywan
• Sejf
• TV
• Podwójne łóżko
• Klimatyzacja (regulowana w pokojach)
• Ogrzewanie (regulowane w pokojach)
Sport/Rozrywka
• Masaż: 1
• Siłownia: 1
źródło: http://www.holidaycheck.pl

 

http://www.newyorktravelguides.info/images/hotels/2the-ny-palace.jpg

 

 

https://alumni.cofc.edu/NetCommunity/view.image?Id=2104

 

 

http://www.whatahotel.com/hotels/2104/New_York_Palace,_a_Boscolo_Luxury_Hotel-view.jpg

 

 

The Metropolitan Museum of Art

The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum w Ameryce, usytuowane w nowojorskim Central Parku; założone w 1870 roku, natomiast w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej – siedziby.
Dzięki legatom i darowiznom organizacji oraz osób prywatnych, muzeum, które nieustannie się rozbudowuje, posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby, dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.
Zbiory podzielone są na szereg tematycznych działów, m.in.: dzieje sztuki światowej – malarstwo, sztuka użytkowa, uzbrojenie, instrumenty muzyczne, strój, fotografia. Bogate zbiory malarstwa prezentują dzieła najsłynniejszych światowych twórców. Siedemnastowieczna sztuka holenderska reprezentowana jest przez prace Halsa, Rembrandta i Vermeera. Malarstwo włoskie sławią obrazy Giotta, Botticellego, Rafaela, Bronzina, Veronesa. Muzeum posiada także szeroka kolekcję dziewiętnastowiecznego malarstwa francuskiego, min. dzieła Corota, Courbeta, Cézanne'a, Maneta, Moneta, Renoira, Gauguina, van Gogha, Seurata.

źródło: wikipedia.pl

 

http://www.cosy.sbg.ac.at/%7Epmeerw/BG/NY/pictures/Metropolitan_Museum_of_Art.jpg
http://www.tamarartistry.com/blog/wp-content/uploads/2009/04/metropolitanmuseum2.jpg